Chodsky Pes - Owczarek Czeski

Chodsky Pes,
czyli Owczarek Czeski

Kraj pochodzenia: Republika Czeska
Przeznaczenie: rasa użytkowa
Data publikacji pierwszego wzorca: 28 październik 1984
Chodsky Pes wzrór rasy

Historia rasy Chodsky Pes

Rys historyczny Owczarka Czeskiego

Historia rasy Chodsky Pes

Owczarek Czeski (po czesku: Chodsky Pes) to średniej wielkości pies z grupy owczarzy, którego rodowód siega XIV wieku mimo, iż wzmianki o profesjonalnych hodowlach odnajdujemy dopiero w pismach z XIV w.
Bliżej wspólczesności, w swoich pracach wychwalających region Chodsko, pisaż Simon Baar opisywał psy mające swój rodowód w regionie Sumava a którym nadał miano „Chodsky”. Wspomniane, zrównoważone i nieustępliwe psy były wykorzystywane do ochrony posiadłości, patrolowania szlaków granicznych oraz jako niedoścignieni pomocnicy pasterzy, przy zaganianiu bydła. Opisywane jako wierni stóżowie domostw, długowłose psy z grupy owczarzy z bogatą szatą wokół karku. Zbliżony opis pojawił się w powieści A. Jiraska „Dog-heads” (ilustrowana przez Mikolas’a Als). Naturalnie, historyczne wzmianki nie są dokumentem potwierdzającym umiejscowienie rasy w rejonie Chodsko. Niemniej jednak zdecydowanie potwierdzają, iż wzorzec owczarka zdecydowanie pochodzi z rejonu obecznej Republiki Czeskiej.

21 Cze.

Gabi - Chodsky Pes

Owczarek Czeski

Ogólna charakterystyka rasy

Ogólna charakterystyka Owczarka Czeskiego

Chodsky Pes to średniej wielkości owczarek z charakterystyczną, lekko wydłużoną sylwetką. Posiada długi włos z bogatym podszerstkiem, który nadaje psu objętości i sprawia, iż jest odporny na warunki atmosferyczne. Budowa ciała jest wyważona i harmonijna. Osobniki tej rasy charakteryzują się lekko pochyloną ku tyłowi sylwetką, krótkimi szpiczastymi uszami oraz długą szyją i zarysowaną linią kłębu.

Ich sposób poruszania jest lekki, swobodny, pełen radości. Ich charakter jest często określany jako żywiołowy, pozbawiony agresji. Typowym zachowaniem Owczarka Czeskiego jest pozytywne nastawienie do domowników, w szczególności dobrze nawiązuje kontakty z dziećmi. W stosunku do obcych, zachowuje dystans i spokój, choć w przypadku zagrożenia ludzi lub mienia, potrafi zachować się agresywnie i wojowniczo.
Chodsky Pes to przykład doskonałego psa stróżującego, roztaczającego aurę bezpieczeństwa nad bliskimi mu osobami. Jednocześnie doskonale nadaje się na tzw. psa roboczego, wymagającego długiego i intensywnego szkolenia. Rasa jest obdarzona wyczulonym węchem i wrodzoną ciekawością, co stanowi idealne warunki do szkoleń specjalistycznych.
Średniej wielkości budowa ciała oraz podatność na szkolenie predysponują Owczarka Czeskiego do roli psa-przewodnika lub psa-ratownika, szczególnie przydatnego w górskich warunkach pogodowych: np. pies tropiący ofiary lawin śnieżnych. Charakter psa doskonale też sprawdzi się przy stróżowaniu stad lub w roli wsparcia służb mundurowych.

22 cze.

Chodsky Pes - hodowla - Owczarek czeski

Chodsky Pes - charakter

Typowy charakter psa i zachowanie

Charakter i zachowanie

Owczarek Czeski to wyjątkowo wesołe i żywiołowe zwierzę, lecz pozbawione gwałtowności reakcji. Z natury jest uległy i posłuszny komendom. Podczas szkoleń, pojętny i łatwy w kontrolowaniu - doskonały kandydat na tzw. psa użytkowego: przewodnika, towarzyszącego, ratownika.
W warunkach domowych, Chodsky Pes przejawia się jako pies niewymagający, spokojny i bardzo cierpliwy. Instynktownie chroni i delikatnie bawi się z małymi dziećmi, dla których jest kolejnym członkiem rodziny. Mimo łagodnego usposobienia, Owczarek Czeski sprawdza się w roli psa stróżującego - jego doskonały zmysł powonienia oraz wrodzona odwaga i czujność stanowią atuty nie do przecenienia.

13 Cze.

Owczarki Czeskie to psy aktywne, o wysokim stopniu posłuszeństwa i zdolności do odbywania szkoleń. Przywiązują się do członków rodziny, tolerancyjne i cierpliwe wobec dzieci.
Obcych traktują z rezerwą. Są wytrzymałe, czujne i odporne na trudne warunki pogodowe.

Oceny sędziowskie z wystaw


Gdzie nas znaleźć?


Adres kontaktowy

Czarnokurz 6
Mosina k/Poznania
Polska
N 52°15'26.341"
S 16°51'5.554"

+48 601 85 82 78
gabi@chodskypes.pl

Wykonanie strony

(c)Sujka